Does Lymphatic Drainage Reduce Swelling of Extremities? Opinia eksperta

Does Lymphatic Drainage Reduce Swelling of Extremities? Opinia eksperta

Istnieje kilka metod zmniejszania obrzęku nóg i kończyn. Niektóre z tych metod to manualny drenaż limfatyczny i bandażowanie o niskiej rozciągliwości. Inne, takie jak pływanie, mogą pomóc złagodzić obrzęk – zasób ten jest udostępniony przez serwis https://agarecenzuje.pl. Jeśli rozważasz zastosowanie którejkolwiek z tych technik, pamiętaj, aby najpierw skonsultować się z lekarzem.

Manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny zmniejsza obrzęk nóg i ramion, i jest to świetny sposób na pozbycie się ciężkości i przekrwienia w nogach i ramionach. Pomaga również promować krążenie krwi w dotkniętych obszarach, pozostawiając osobę uczucie lżejsze i świeższe po każdej sesji. Procedura jest zalecana dla każdego, kto ma obrzęk lub obrzęk pooperacyjny, ponieważ pomaga organizmowi wypłukać toksyny z dotkniętych obszarów. Technika ta jest również doskonałym sposobem na zmniejszenie cellulitu i zapobieganie zatrzymywaniu wody w nogach.

Badania wykazały, że manualny drenaż limfatyczny jest skuteczną metodą leczenia obrzęku limfatycznego. Autorzy kilku ostatnich badań dokonali przeglądu dowodów dotyczących korzyści wynikających z zastosowania manualnego drenażu limfatycznego w leczeniu obrzęku limfatycznego. Autorzy przeanalizowali dwa randomizowane badania kontrolowane i jedną opinię ekspertów w celu określenia skuteczności manualnego drenażu limfatycznego w przypadku obrzęku limfatycznego. Stwierdzili, że manualny drenaż limfatyczny jest realną opcją dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym i porównali go z przerywaną kompresją pneumatyczną w leczeniu obrzęku limfatycznego.

Wykazano również, że manualny drenaż limfatyczny zmniejsza obrzęk u pacjentów ze stwardnieniem układowym. Technika ta wykorzystuje rytmiczny lekki masaż do stymulacji układu limfatycznego i zwiększenia przepływu limfy. Uważa się, że jest ona mniej skuteczna niż leczenie uciskowe, ale poprawia funkcjonowanie i zmniejsza ból.

Bandażowanie o niskim stopniu rozciągnięcia

Bandażowanie o niskim stopniu rozciągnięcia jest powszechnym sposobem leczenia obrzękniętych kończyn, ale ma pewne ograniczenia. W przeciwieństwie do odzieży kompresyjnej, która jest noszona przez krótki czas, bandaże o niskim stopniu rozciągnięcia są noszone przez dłuższy czas. Mogą być niewygodne dla niektórych pacjentów i należy je zdejmować na noc.

Bandażowanie niskorozciągliwe zmniejsza obrzęk kończyn poprzez zmniejszenie początkowego ucisku interfejsu. Może być szczególnie pomocny u pacjentów, którzy mają mieszane tętnicze i żylne owrzodzenia nóg. Może być również pomocne u pacjentów z obrzękiem zależnym.

Opatrunki o niskiej rozciągliwości są zwykle wykonane ze 100% bawełny. Materiał ten pozwala na około 60% rozciągliwości w spoczynku, zmniejszając obrzęk. Bandaże o małej rozciągliwości mogą być noszone samodzielnie lub w połączeniu z wielowarstwowym bandażem uciskowym. Bandaże te mają właściwości mało rozciągliwe, co pozwala na ich formowanie do kształtu kończyny. Są łatwo zmywalne i nadają się do wielokrotnego użytku.

Bandażowanie nisko rozciągliwe jest skuteczne w zmniejszaniu obrzęku wszystkich kończyn. Opatrunki niskorozciągliwe są mniej rzucające się w oczy niż inne rodzaje. Ponadto są wygodniejsze i zapewniają mniejszy ucisk niż inne rodzaje bandażowania. Bandażowanie krótkorozciągowe jest często stosowane u pacjentów leżących, ponieważ stosowanie ucisku nie jest tak niewygodne.

Bandażowanie mało rozciągliwe jest dobrym wyborem, gdy pacjent jest w ostrej fazie leczenia lub przechodzi z bandażowania. Opatrunki te są często wykonane z bawełny i są tkane tak, aby dopasować się do kończyny. Niektóre mogą być ponownie użyte, ale tracą swoją sprężystość szybciej niż inne.

Pływanie

Zwiększenie krążenia krwi do kończyn dolnych jest kluczową korzyścią zdrowotną płynącą z pływania. Jest to szczególnie pomocne dla starszych dorosłych i osób z pewnymi bólami. Ponadto, woda zapewnia wsparcie dla ciała, pozwalając mu na swobodne poruszanie się i łagodzenie bólów. Wspiera również krążenie w całej reszcie ciała.

Naukowcy odkryli, że pływanie w zimnej wodzie zwiększa poziom katecholamin i ACTH. Odkryli, że uczestnicy, którzy regularnie pływali w zimnej wodzie, mieli zwiększony poziom tych hormonów już po 20 sekundach. Efekt ten był jeszcze większy u kobiet. Badanie to wykazało również, że pływanie może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Kolejną korzyścią zdrowotną są psychologiczne korzyści płynące z pływania. Aktywność ta ma działanie antydepresyjne. Badania wykazały, że regularne pływanie zmniejsza objawy depresji i niepokoju. W jednym z badań regularne zimowe pływanie poprawiło ogólne samopoczucie u uczestników z chorobami przewlekłymi. Co ciekawe, u 24-letniej kobiety, która przez długi czas cierpiała na depresję i stany lękowe, nastąpiła znaczna poprawa po regularnym programie zimowego pływania. Konwencjonalne metody leczenia nie były w stanie jej pomóc.

Ćwiczenia mogą również zmniejszyć obrzęk poprzez zwiększenie krążenia. Pływanie może być w tym względzie bardzo skuteczne, ponieważ ciśnienie wody pobudza krążenie w kończynach. Dodanie do basenu ręcznej łopatki lub wiosła może pomóc zwiększyć krążenie w kończynach dolnych. Pływanie jest również świetnym sposobem na zmniejszenie chronicznego obrzęku spowodowanego nadwagą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Niechirurgiczne metody modelowania sylwetki – ciało Ci za nie podziękuje

O ciało można dbać na wiele różnych sposobów. Oczywiście na pierwszym miejscu powinny znaleźć się zdrowy tryb życia, dieta i aktywność fizyczna. Często warto też skorzystać z profesjonalnych zabiegów modelowania sylwetki, dzięki którym można wzmocnić i utrwalić efekty rzeźbienia ciała. Przedstawiamy 4 sprawdzone metody ujędrniania i wyszczuplania ciała wykorzystywanych w najlepszych klinikach medycyny estetycznej.