Co należy wiedzieć o wizytach lekarskich online?

Lekarz online i recepta to zestawienie, o którym kiedyś można było tylko pomarzyć. Obecnie nie trzeba już jednak stacjonarnych wizyt, żeby uzyskać fachową pomoc w zakresie leczenia. Wszystko może się odbyć w sieci, całkowicie bezpiecznie, a jest to efektem postępującej cyfryzacji, która przeniosła do Internetu również usługi medyczne.

Lekarz online i recepta. Co warto wiedzieć?

Lekarz online i recepta to połączenie, które stało się możliwe dzięki rozwojowi technologicznemu, który dotyczy również sfery medycznej. Z różnych względów coraz więcej czynności odbywa się zdalnie i za pośrednictwem rozwiązań elektronicznych. Jest to na pewno bardzo wygodne, gdyż taką kwestię można załatwić zdecydowanie prościej i szybciej. Jest to również w pełni godne zaufania, zarówno, jeżeli chodzi o aspekt zdrowotny, jak i zabezpieczenia przekazywanych danych.

Czy to możliwe?

Większości osób leczenie kojarzy się nieodłącznie z wizytą w przychodni, lecz obecnie ulega to już znaczącej zmianie. W końcu w wielu przypadkach osobiste badanie wcale nie jest konieczne, gdyż kluczowe jest zwyczajnie dobre opisanie dolegliwości. Sytuację znacząco ułatwił postępujący proces cyfryzacji, który objął też służbę zdrowia. Wskutek tego zdalne konsultacje są już dopuszczalne, a stosowne wypisy mogą być przekazane drogą elektroniczną. Obecnie jest to zatem nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane, gdyż wiąże się z wieloma korzyściami.

Oszczędność czasu

Przede wszystkim w takiej sytuacji cały proces odbywa się całkowicie zdalnie. Oszczędzasz zatem czas, który trzeba przeznaczyć na umówienie się do gabinetu stacjonarnego, a także związanego ze złożeniem samej wizyty i badaniem. Warto przy tym pamiętać, że zwykle traci się dodatkowe chwile na czekanie w kolejkach. Do tego usługa internetowa dostępna jest cały tydzień i o każdej porze dnia, o czym nie może być mowy w przypadku tradycyjnych placówek, które trzeba odwiedzić w ściśle określonych godzinach i zwykle tylko w dni robocze. Receptę można zatem otrzymać zdecydowanie szybciej i przy zachowaniu dyskrecji oraz prywatności, na czym też zależy wielu pacjentom zmagającym się z dość wstydliwymi w ich odczuciu dolegliwościami.

Całkowicie bezpiecznie

Należy mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie absolutnie bezpieczne. W żadnym razie nie ma tu mowy o sprzedawaniu recept – wszystkie konsultacje odbywają się z udziałem uprawnionych lekarzy, którzy dokładnie analizują poszczególne przypadki i podejmują decyzje leżące w jak najlepszym interesie zdrowotnym pacjentów. Same dane przekażesz z kolei poprzez zabezpieczone połączenia, zatem są one odpowiednio chronione i posłużą tylko w celach medycznych.

Online też możesz otrzymać receptę

Wszystko odbywa się w naprawdę prosty i szybki sposób. Wystarczy, że wypełnisz uwzględniony w serwisie formularz i opłacisz usługę, a o dalszych działaniach decyduje już wykwalifikowany pracownik medyczny. W uzasadnionych przypadkach wystawia on wtedy zlecenia na konkretne lekarstwa czy też decyduje o zwolnieniu lekarskim.

Jak przebiega taki proces?

Na początek wypełnij ankietę medyczną widoczną w serwisie. Będziesz tam poproszony o opisanie dolegliwości i podanie istotnych w takim wywiadzie informacji oraz o wypełnienie podstawowych danych personalnych potrzebnych potem lekarzowi. Następnie przejdziesz do opłacenia usługi, przy czym całkowita opłata widoczna jest w formularzu i nie doliczamy do tego żadnych ukrytych czy dodatkowych kosztów. Na podstawie formularza lekarz podejmuje odpowiednią decyzję.

Co z ewentualną receptą?

Po pozytywnej weryfikacji formularza lekarz przekaże stosowną e-receptę lub e-zwolnienie na adres e-mail bądź numer telefonu pacjenta. Zwolnienia są wypełnione w elektronicznym systemie ZUS, zatem otrzymuje je sam pracodawca. Jeżeli chodzi o zapisane leki, otrzymasz dedykowany kod, z którym wystarczy udać się do apteki – od początku 2020 roku każda apteka w kraju musi akceptować recepty elektroniczne. Jest ona ważna 30 dni od daty wystawienia (7 dni w przypadku antybiotyków), a zrealizować ją może osoba, na którą jest wystawiona, ale i ktoś inny, jeżeli posiada kod e-recepty oraz numer PESEL pacjenta, na którego została ona udzielona.

W obecnych czasach wybór konsultacji lekarskiej online jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zaoszczędzisz dzięki temu czas i nie musisz się przejmować umawianiem się na stacjonarną wizytę. Wszystko odbywa się w zaufany i sprawdzony sposób, a w uzasadnionych przypadkach wystawiane są elektroniczne recepty i zwolnienia.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane