Jak długo trzeba czekać na efekty po przeszczepie włosów?

Jak długo trzeba czekać na efekty po przeszczepie włosów?

Czas oczekiwania na rezultaty po przeszczepie włosów jest różny dla każdego pacjenta, dlatego należy zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza, aby upewnić się, że wszystko goi się prawidłowo. W pierwszym miesiącu po zabiegu należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ każdy pacjent dochodzi do siebie w różnym tempie. Lekarz omówi z Tobą ten proces i pomoże Ci go lepiej zrozumieć. Po zabiegu przeszczepu włosów na pełne rezultaty trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Czas trwania zabiegu przeszczepu włosów

Czas trwania zabiegu przeszczepu włosów zależy od wielkości i zakresu operacji. Duże obszary wymagają kilku sesji. Czas rekonwalescencji jest różny, podobnie jak długość blizny po przeszczepie włosów. Pacjenci zazwyczaj wracają do pracy dzień po zabiegu. Następnie mogą powrócić do normalnej aktywności i chodzić na krótkie spacery. W zależności od miejsca utraty włosów, przeszczep włosów może wymagać kilku sesji, po jednej dziennie. Poniżej wymieniono główne etapy procesu rekonwalescencji.

Zabieg przeszczepu włosów rozpoczyna się od przygotowania przeszczepów. Chirurg oczyści obszar, w którym będą znajdować się przeszczepy, i zrobi w nim otwory za pomocą skalpela lub igły. W tych otworach chirurg umieści przeszczepy. Zabieg może trwać od czterech do ośmiu godzin. Jeśli po pierwszej sesji pacjent nie uzyska zadowalających wyników, konieczne może być powtórzenie sesji. Pełna seria przeszczepów włosów może trwać do dwóch lat.

Po zabiegu przeszczepione włosy będą wypadać przez pierwsze dwa tygodnie. Kilka tygodni później przeszczepione włosy odrosną. Przeszczepione włosy zaczną gęstnieć i staną się ciemniejsze. W ciągu ośmiu do dwunastu miesięcy zaczną pojawiać się nowe włosy, a większość osób zauważy zauważalną zmianę po zabiegu. Przeszczepione włosy będą rosły przez wiele lat, a obszar dawczy zmniejszy się do ledwie zauważalnej linii nacięcia.

Obszar dawczy jest przygotowywany przed zabiegiem. Nie jest on przygotowywany do zabiegu przeszczepu, ale jest odpowiedni dla większości osób z poważnym łysieniem. Follicular Unit Grafts są umieszczane w nieregularnych wzorach w obszarze biorcy. Małe przeszczepy umieszcza się za linią włosów, a większe z przodu głowy. W miarę gojenia w miejscu biorczym będzie rosła nowa skóra z włosami.

Pacjenci mogą otrzymać leki przeciwbólowe i bandaże w celu złagodzenia dyskomfortu po zabiegu. Później może być konieczne przyjmowanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Pacjenci mogą wrócić do pracy w okresie od dwóch do pięciu dni po zabiegu. Po tym czasie można powrócić do normalnej aktywności i ćwiczeń fizycznych. Tego samego dnia mogą również wrócić do domu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowe włosy powinny odrosnąć w miejscu pobrania w ciągu sześciu miesięcy.

Po pobraniu mieszków włosowych są one ostrożnie umieszczane w miejscu biorczym. Każda wtyczka ma wielkość około jednej ósmej cala. Następnie w przestrzeniach między wtyczkami umieszcza się dodatkowe przeszczepy. Umiejscowienie jest bardzo precyzyjne. Pacjent zostanie ułożony w wygodnej pozycji, podczas gdy lekarz będzie pracował nad przeszczepami. Przed zabiegiem pacjentowi zostanie podany łagodny środek uspokajający.

Objawy szoku uśpionego po przeszczepie włosów

Po przeszczepie włosów w obszarze dawcy może wystąpić okres szoku uśpionego. Jest to proces, podczas którego przeszczepione mieszki włosowe ulegają zrzuceniu i obrzękowi. Po tym okresie może nastąpić aktywny wzrost włosów, choć gojenie się obszaru dawcy może trwać do czterech miesięcy. Dostępne są jednak leki, które pomagają w łagodzeniu skutków utraty włosów i przyspieszają ich odrastanie.

Czas po przeszczepie włosów różni się w zależności od pacjenta. Przez kilka pierwszych tygodni włosy mogą wydawać się cienkie i mieć jaśniejszy kolor. Jest to normalne i z czasem przekształcą się one w gęste włosy. Istnieje jednak niewielkie ryzyko wystąpienia utraty włosów w wyniku szoku, która może rozpocząć się między 4 a 8 tygodniem po przeszczepie włosów. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach do utraty szoku może dojść nawet przed upływem tego czasu. Objawy szoku uśpionego mogą obejmować:

W większości przypadków szokowa utrata włosów jest tymczasowa i nie oznacza trwałego uszkodzenia. W rezultacie nowe włoski odrosną w nowym miejscu w ciągu ośmiu do dwunastu miesięcy. Nawet jeśli po przeszczepie włosów wystąpi utrata przytomności, dobra wiadomość jest taka, że można się na nią przygotować, postępując dokładnie według instrukcji. W ten sposób można zminimalizować dyskomfort. Gdy dojdzie do utraty włosów w wyniku szoku, nie będzie to miało wpływu na resztę włosów.

Przez pierwsze sześć dni po przeszczepie włosów można spać na boku, ale przez kilka dni należy unikać kładzenia się na plecach lub na boku. W tym czasie należy unikać lodu i używać poduszki pod szyję, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z obszarem dawcy. Przez pierwsze dwa dni po przeszczepie włosów może być widoczne zaczerwienienie wokół obszaru dawczego. Skóra jest również pokryta strupkami, a jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, konieczne może być zachowanie szczególnej ostrożności w nocy, aby nie przykleić się do poduszki.

Pierwsze pięć dni po przeszczepie włosów to bardzo ważny okres dla przetrwania przeszczepów. Przez trzy dni należy unikać dotykania tego miejsca i nakładania makijażu. Po tym czasie można powrócić do normalnych czynności, ale należy unikać szczotkowania i mycia włosów – można przez przypadek usunąć kilka pasm. Pamiętaj, że mieszki włosowe przechodzą w stan uśpienia, co oznacza, że chwilowo tracą swoje łodygi.

Jeśli niedawno miałeś przeszczep włosów, powinieneś przestrzegać zalecanego protokołu postępowania w przypadku szoku uśpionego. Po przeszczepie włosów zaleca się stosowanie silnej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ pomoże ona włosom odrosnąć. Mimo że przeszczep włosów nie u każdego może się sprawdzić, jest on doskonałym rozwiązaniem w przypadku wielu problemów z wypadaniem włosów. Możesz rozważyć zabieg z użyciem plazmy lub inne opcje leczenia.

Pierwszy miesiąc po przeszczepie włosów

Pierwszy miesiąc po przeszczepie włosów to okres przystosowawczy. Włosy mogą nie rosnąć tak szybko jak reszta włosów, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Zanim zaczną rosnąć nowe włosy, miną co najmniej trzy miesiące, ale w niektórych przypadkach może to potrwać nawet dziewięć miesięcy. Okres wzrostu może się różnić w zależności od pacjenta, ale zwykle największe postępy pacjenci zauważają po drugim lub trzecim miesiącu. Chociaż okres wzrostu nowych włosów może wydawać się nieco rozczarowujący, włosy w końcu odrosną i będą wyglądać naturalnie. Oznacza to, że włosy, które wyrosły, są normalne i w końcu urosną w grubsze włosy.

W pierwszym miesiącu po przeszczepie włosów pacjenci muszą przez kilka tygodni unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto nadmierne pocenie się może powodować infekcje. Jeśli pacjent ma wymagającą fizycznie pracę, powinien w tym czasie wziąć wolne od pracy. Po pierwszym miesiącu można powrócić do normalnej aktywności, chociaż może wystąpić pewne wypadanie włosów. Należy także kontynuować kąpiele i farbowanie włosów jak zwykle. Ważne jest, aby nie dotykać przeszczepionego miejsca, ponieważ może dojść do zakażenia.

Kolejny miesiąc to okres wzrostu włosów. Będzie on nierówny i nierównomierny. Po tym okresie zaczną rosnąć włosy z pozostałej części obszaru dawcy. W ciągu tygodnia włosy te pokryją cały obszar. Trzy do czterech miesięcy po przeszczepie zaczną rosnąć nowe włosy. Przez pierwsze kilka dni będą cienkie i kręcone, ale z czasem staną się grubsze i prostsze. Na tym etapie nie należy się spieszyć.

Kilka następnych dni po przeszczepie włosów będzie ważnych w procesie gojenia. Po zabiegu pacjenci muszą unikać stosowania ostrych szamponów i odżywek na skórę głowy. Należy także unikać pocierania nowej linii włosów poduszką. Przez kilka pierwszych tygodni należy również unikać stosowania ciepła w tym miejscu. Gdy strupki odpadną, pacjenci mogą ponownie myć włosy w zwykły sposób. Przez kilka pierwszych tygodni najlepiej jest używać specjalnego szamponu, aby utrzymać skórę głowy w stanie nawilżonym.

Po przeszczepie włosów bardzo ważne jest, aby dokładnie odpocząć. Rekonwalescencja po przeszczepie włosów nie jest tak wymagająca jak po innych operacjach, ale przez pierwszy miesiąc po zabiegu należy unikać forsownych ćwiczeń. Ponadto ważne jest, aby wszystko robić powoli. Przez co najmniej trzy tygodnie nie należy używać maszynki do strzyżenia ani szczotki do włosów na przeszczepionych obszarach. Przeszczepione włosy mogą początkowo nie pasować do otaczających je włosów, dlatego nie należy się tym zbytnio stresować.

Po przeszczepie włosów nowe włosy będą odrastać, ale początkowo będą nierówne. Oczekuje się, że pełne odrośnięcie włosów nastąpi około 10 miesięcy, ale każdy pacjent ma inny przebieg rekonwalescencji. W tym czasie może wystąpić nierównomierny wzrost włosów w miejscach, które nie były objęte przeszczepem. Przez kilka miesięcy w przeszczepionym obszarze mogą utrzymywać się nierównomierne plamy. Włosy odrosną po pierwszym miesiącu, a aby zachować ich zdrowy wygląd, należy nadal stosować szampon i odżywkę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Dlaczego moje włosy są niespokojne?
Czytaj Dalej

Dlaczego moje włosy są niespokojne?

Istnieje wiele przyczyn przetłuszczania się włosów. Nadmierne mycie i nadmierna pielęgnacja, stosowanie niewłaściwych produktów do włosów i częste…