Jak walczyć z łysieniem - najlepsze sposoby walki z łysieniem

Jak walczyć z łysieniem – najlepsze sposoby walki z łysieniem

Przeszczep włosów nie jest już tylko dla bogatych. Chirurdzy używają teraz robotów do przeszczepu włosów. Następne będą terapie genowe. Do tego czasu jednym z najlepszych sposobów walki z łysieniem jest zaakceptowanie go. Łysi mężczyźni są zazwyczaj postrzegani jako wyżsi i silniejsi, dlatego też zaakceptowanie łysiny może zwiększyć Twoją wiarygodność na ulicy. Na szczęście istnieją pewne naturalne sposoby walki z łysieniem.

Biotyna pomaga w walce z łysieniem

Biotyna, rodzaj witaminy, jest kluczowym składnikiem odżywczym, który odgrywa rolę w metabolizowaniu składników odżywczych i przekształcaniu ich w formy użytkowe. Jest niezbędna do syntezy białek i produkcji keratyny, substancji, która jest głównym budulcem włosów i skóry. Mimo że biotyna znajduje się w różnych źródłach żywności, większość ludzi otrzymuje jej wystarczającą dawkę z dietą.

Chociaż biotynę można znaleźć w wielu produktach spożywczych, jej zawartość zmniejsza się podczas gotowania i konserwowania. Tak jak w przypadku każdej witaminy, biotyna nie może zastąpić dobrze zbilansowanej diety. Nie może ona również dostarczać energii i działać bez innych pokarmów. Istnieje kilka sposobów na określenie ilości biotyny potrzebnej danej osobie w ciągu dnia – cytat ten jest konsekwencją analiz redakcji strony Centrum Piękna. Zalecane dzienne spożycie (RDA) to wytyczne oparte na potrzebach żywieniowych przeciętnego człowieka. Ilości te mogą się różnić w zależności od wieku, płci i kondycji fizycznej.

Finasteryd vs Propecia

Zarówno Finasteryd, jak i Propecia leczą łysienie typu męskiego. Różnica między nimi jest głównie kosmetyczna, ponieważ oba zawierają tę samą substancję czynną. Choć różnice te nie powinny stanowić problemu dla większości mężczyzn, mogą one powodować pewne skutki uboczne. Różnice te mogą dotyczyć koloru tabletek lub wyglądu opakowania. Niezależnie od tego, który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb, poniżej znajduje się bliższe spojrzenie na te dwa leki.

Chociaż oba leki zwalczają łysienie typu męskiego, istnieją między nimi pewne istotne różnice. Różnice między tymi dwoma lekami sprowadzają się do rozpoznawalności marki. Proscar i Propecia są lekami markowymi, które zawierają substancję czynną finasteryd. Oba leki zwalczają ten sam element problemu wypadania włosów – DHT. Oba mogą powstrzymać wypadanie włosów w 90% przypadków, a nawet pobudzić ich odrastanie u 65% pacjentów.

Zarówno Proscar, jak i Finasteryd mogą odrastać włosy utracone w wyniku łysienia typu męskiego. Jedno z badań wykazało, że ponad 60% uczestników doświadczyło dodatkowego odrostu włosów stosując Proscar, lek, który pierwotnie był przeznaczony do leczenia powiększonych gruczołów prostaty. Finasteryd jest również powiązany w badaniach z budową mięśni. Dlatego mężczyźni cierpiący na łysienie powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie różnic między tymi dwoma lekami.

Plusy i minusy: Finasteryd i Propecia mają tę samą substancję czynną, ale różnią się składnikami nieaktywnymi. Propecia zawiera substancję czynną finasteryd. Propecia jest lekiem markowym, podczas gdy Finasteryd dostępny jest jako lek generyczny. Propecia i Proscar są bardzo podobne pod względem skuteczności w spowalnianiu łysienia typu męskiego.

Przyjmowanie finasterydu

Tabletki zawierające finasteryd można znaleźć w aptece. Zazwyczaj przyjmuje się ją raz dziennie, z jedzeniem lub bez. Aby uniknąć interakcji, należy przyjmować finasteryd o tej samej porze każdego dnia. Zawsze czytaj etykietę i skonsultuj się z lekarzem, jeśli nie jesteś czegoś pewien. Pamiętaj, aby przyjmować zalecaną dawkę i nigdy jej nie przekraczać. Jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz żadnych rezultatów, skonsultuj się z lekarzem.

Ważne jest, aby pamiętać, że finasteryd jest lekiem doustnym, więc nie działa natychmiast. Na maksymalny efekt trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy, a przed upływem tego czasu mogą pojawić się małe włoski. Na maksymalne rezultaty trzeba poczekać około roku, dlatego należy być cierpliwym i konsekwentnie przestrzegać dawkowania. Istnieją jednak efekty uboczne, które mogą wystąpić po zastosowaniu tego leku. Pamiętaj, aby omówić te kwestie z farmaceutą, który może przepisać Ci lek odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Finasteryd może powodować efekty uboczne związane z seksualnością, w tym obrzęk i tkliwość piersi. Chociaż niewielki odsetek mężczyzn może doświadczyć tego efektu ubocznego, nie jest on na tyle częsty, aby wzbudzać niepokój. I choć jest mało prawdopodobne, że doprowadzi to do raka piersi u mężczyzn, może powodować obniżenie nastroju i niepokój. Wiadomo również, że może wpływać na wyniki przeszczepu włosów. Nie ma jednak konkretnych dowodów na to, że lek ten powoduje raka prostaty, dlatego w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Finasteryd jest zatwierdzony do stosowania w przypadku przerostu gruczołu krokowego (BPH) i jest skutecznym lekiem w leczeniu łysienia typu męskiego. Jego działanie polega na blokowaniu hormonu dihydrotestosteronu (DHT), który uszkadza mieszki włosowe, powodując zmniejszenie grubości włosów. Gdy poziom DHT jest zmniejszony, ilość wypadających włosów ulega znacznemu zmniejszeniu. Ponadto u ponad 90% pacjentów, którzy przyjmowali finasteryd, nie wystąpiło dodatkowe wypadanie włosów, a u niektórych nastąpił znaczny wzrost włosów.

Stosowanie minoksydylu

Istnieje kilka zagrożeń związanych ze stosowaniem minoksydylu w walce z łysieniem. Lek ten może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Minoksydyl jest także środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że obniża ciśnienie krwi. W związku z tym należy unikać stosowania go z niektórymi lekami, takimi jak leki na nadciśnienie, a także z innymi preparatami stosowanymi w leczeniu problemów ze skórą głowy lub włosami.

Najczęstszym działaniem niepożądanym leku Minoxidil jest tymczasowe wypadanie włosów, które może wystąpić w ciągu pierwszych sześciu tygodni leczenia. Jest to jednak zjawisko przejściowe i ustępuje w ciągu czterech tygodni. U maksymalnie 3% pacjentów istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku kostek. U niektórych osób może to objawiać się poranną opuchlizną oczu. W badaniu przeprowadzonym przez Vano-Galvan i wsp. stwierdzono, że stosowanie minoksydylu może wiązać się z 0,3% ryzykiem wystąpienia obrzęku oczu i kostek.

Innym działaniem niepożądanym minoksydylu jest podrażnienie skóry. U niektórych mężczyzn może wystąpić podrażnienie lub zaczerwienienie w miejscu stosowania roztworu. Jest to reakcja na substancję czynną, glikol propylenowy. Mężczyźni mogą jednak przyjmować minoksydyl w postaci pianki bez doświadczania tych działań niepożądanych. Jednak ten sposób leczenia może nie być odpowiedni dla wszystkich. Z tego powodu przed rozpoczęciem leczenia zaleca się omówienie z lekarzem bezpieczeństwa i skutków ubocznych stosowania minoksydylu.

Należy pamiętać, że minoksydyl jest skuteczny tylko u osób poniżej 40. roku życia. Ma on niewielki wpływ na cofanie się linii włosów, ale nie eliminuje łysienia. Jest to płyn, który nakłada się na skórę głowy dwa razy dziennie. Lek należy stosować zgodnie z instrukcjami. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć dostania się leku do oczu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Zabieg drenażu limfatycznego na nogach
Czytaj Dalej

Zabieg drenażu limfatycznego na nogach

Zabieg mechanicznego drenażu limfatycznego polega na założeniu na chore miejsce rękawa i umożliwieniu odpływu przez niego limfy za…
Jak suszyć włosy, nie niszcząc ich
Czytaj Dalej

Jak suszyć włosy, nie niszcząc ich

Użycie ręcznika lub ręcznika z mikrofibry to doskonały wybór, aby szybko i skutecznie wysuszyć włosy. Ręczniki z mikrofibry…
Domowe sposoby na wzmocnienie włosów
Czytaj Dalej

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Dostępnych jest kilka różnych domowych sposobów na wypadanie włosów. Należą do nich: aloes, olej kokosowy, żółtka jaj i…