Dlaczego moje włosy są niespokojne?

Dlaczego moje włosy są niespokojne?

Istnieje wiele przyczyn przetłuszczania się włosów. Nadmierne mycie i nadmierna pielęgnacja, stosowanie niewłaściwych produktów do włosów i częste dotykanie włosów mogą przyczynić się do powstania tego problemu. Niezdrowe nawyki żywieniowe również mogą przyczynić się do przetłuszczania się włosów, zwłaszcza smażone potrawy, zbyt duża ilość cukru i soli. Aby zwalczyć te przyczyny i naprawić problem przetłuszczania się włosów, zmień dietę i zacznij zwracać uwagę na produkty do pielęgnacji włosów.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z blog-kosmetyczny.pl

Gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za przetłuszczanie się włosów. Znajdują się one prawie we wszystkich częściach ciała, w tym na skórze głowy, dłoniach i stopach, i wydzielają łój wzdłuż trzonu włosa. Sebum odgrywa ważną rolę termoregulacyjną w organizmie, emulgując pot i tworząc warstwę wilgoci. Chroni nas również przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz pomaga w utrzymaniu witaminy E.

W organizmie gruczoły łojowe są narządami wielobocznymi, połączonymi z mieszkami włosowymi przewodami z nabłonka kolczastego. Gruczoły te mają na obwodzie prostopadłościenną warstwę komórkową, z której wyłania się centralna populacja komórek zawierających lipidy. Gruczoły łojowe wydzielają woskową mieszaninę kwasów tłuszczowych, estrów woskowych i resztek komórkowych, zwaną sebum. Łój odpowiada za wygląd tłustych włosów, a nawet może odgrywać rolę ochronną, chroniąc włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

Gruczoły łojowe znajdują się na całym ciele człowieka, z wyjątkiem dłoni i stóp. Największe i najliczniejsze gruczoły znajdują się na twarzy, szyi, w środkowej części pleców, a także w przewodzie słuchowym – sekcja ta jest wynikiem pracy redakcji portalu . Gruczoły te są połączone przewodami, które otwierają się bezpośrednio na powierzchni skóry. Z wiekiem gruczoły łojowe dojrzewają, produkując więcej łoju i lipidów.

Gruczoły łojowe wydzielają bogatą w lipidy wydzielinę do mieszków włosowych. Gruczoły łojowe różnią się wielkością i są albo duże, albo małe. Komórki wewnątrz pęcherzyków zawierają w cytoplazmie kropelki lipidów i sporadycznie mitozy. Gruczoły te z czasem degenerują się do krótkiego przewodu i stają się pustymi woreczkami z wydzieliną tłuszczową.

Nagromadzenie produktu

Jeśli kiedykolwiek zauważyłaś, że Twoje włosy wydają się być tłuste, mimo że często je myjesz, być może masz problem z gromadzeniem się produktu. Nagromadzenie produktu oznacza, że pozostałości produktu pozostają na włosach zbyt długo, co oznacza, że nie otrzymują one potrzebnego nawilżenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec gromadzeniu się produktu na włosach. Po pierwsze, pamiętaj o dokładnym spłukaniu włosów po użyciu jakichkolwiek produktów. Po drugie, używaj dobrej odżywki, zwłaszcza jeśli stosujesz na włosy gęste produkty.

Nagromadzenie produktu to postępująca powłoka produktu na pasmach włosów i skórze głowy. Kobiety są szczególnie podatne na ten stan, zwłaszcza te, które mają długie włosy. Skutki nagromadzenia się produktu mogą być zauważalne, ponieważ włosy stają się tłuste i matowe, trudniej się układają, są łamliwe i przerzedzone. Niestety, wiele produktów do pielęgnacji włosów pozostawia na nich warstwę, która się nie zmywa. W takiej sytuacji włosy wydają się tłuste i niezdrowe, a nawet może pojawić się na nich łupież.

Innym problemem związanym z gromadzeniem się produktu jest to, że może on powodować łamanie się włosów. Zatyka on pory skóry głowy, powodując stany zapalne i łupież. Aby rozwiązać ten problem, bostońska fryzjerka Daleen Jordan zamieściła na Instagramie ciekawą poradę. Aby pozbyć się nagromadzonych produktów, co najmniej raz w tygodniu wykonuj zabieg głębokiego oczyszczania. Możesz zacząć od jednego razu w tygodniu, ale musisz być konsekwentna, aby zobaczyć rezultaty.

Istnieje kilka przyczyn przetłuszczania się włosów. Niektóre z nich to zmiany stylu życia, zmiany w diecie i przyjmowanie leków. Ważne jest, aby przed zmianą sposobu pielęgnacji włosów skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia podstawowych problemów zdrowotnych. W zależności od przyczyny, możesz powstrzymać przetłuszczanie się włosów, stosując delikatne szampony oczyszczające i inne produkty do włosów. Jeśli uważasz, że używasz niewłaściwych produktów lub nadużywasz ich, możesz także zwiększyć nagromadzenie produktu u nasady włosów. Może to spowodować zatrzymanie oleju.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Przetłuszczające się włosy mogą zaburzyć Twój wygląd. Świeżo umyte włosy mogą stać się smutnym bałaganem. Nie dość, że wyglądają okropnie, to jeszcze w dotyku przypominają tłuszcz. Nieleczone przetłuszczanie się włosów może tylko pogorszyć ich stan. Przeczytaj dalej, by poznać przyczyny przetłuszczania się włosów i sposoby jego leczenia. Niezależnie od tego, czy masz tłuste włosy, czy nie, odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże Ci uniknąć tej kłopotliwej przypadłości.

Suche powietrze to kolejny częsty winowajca przetłuszczania się włosów, zwłaszcza zimą. Suche powietrze sprawia, że włosy stają się tłuste, podatne na łupież i łuszczenie się. Ludzie mają też tendencję do dotykania skóry głowy, co powoduje jeszcze większą produkcję oleju. Problemy te często wynikają z niewłaściwego stosowania kosmetyków. Pierwszym krokiem do wyeliminowania łupieżu jest regularne mycie włosów. Możesz myć włosy nawet dwa lub trzy razy w tygodniu.

Brudne poduszki

Jedną z najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów jest spanie na brudnej poduszce. Oleje są naturalnie wytwarzane pod skórą głowy i przenoszone na włosy podczas snu. Chociaż produkcja oleju u każdego człowieka jest inna, wszyscy ludzie mają tendencję do posiadania wysokiego poziomu oleju we włosach. Olej, który jest przenoszony na poduszkę podczas snu, może powodować przebarwienia, a także przyciągać kurz i brud. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się plam oleju z poszewki na poduszkę, przeczytaj dalej, aby poznać kilka prostych wskazówek.

Najskuteczniejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest regularne pranie poduszki. Poszewki na poduszki należy prać tak często, jak pościel. Do większości poduszek dołączona jest instrukcja, którą można znaleźć na bocznej metce. Piorąc poduszkę, należy wykonać pranie gruntowne (wyczyścić plamy i wrzucić do pralki), ale najważniejszym krokiem jest jej dokładne wysuszenie. Wilgoć pozostawiona na poduszce może sprzyjać rozwojowi bakterii.

Jeśli Twoja poduszka powoduje przetłuszczanie się włosów, musisz ją zmienić. Brudne poduszki wchłaniają olejki z włosów i twarzy podczas snu. Poszewka na poduszkę pełna brudu może powodować wypryski na twarzy i szyi. Aby zapobiec temu problemowi, zwiąż włosy w luźny kucyk lub warkocz. Dzięki temu włosy nie będą się wplątywać w poszewkę na poduszkę.

Swędząca skóra głowy

Tłusta skóra głowy często powstaje z powodu nadprodukcji sebum. Nie oznacza to jednak, że wszystkie szampony i odżywki są nieskuteczne. W niektórych przypadkach stosowanie ultranawilżającej odżywki z Targetu może złagodzić ten problem. Jeśli używasz silnie działającego szamponu lub odżywki, rozważ zmianę na szampon naturalny. Stosowanie naturalnego szamponu może zmniejszyć swędzenie i ukoić skórę głowy.

Przyczyną swędzenia skóry głowy mogą być zanieczyszczenia i brud. Jeśli masz brudne włosy, brud zostaje uwięziony we włosach, powodując swędzenie skóry głowy. Gdy włosy są brudne, trzeba je umyć, aby usunąć z nich substancje drażniące i naturalne oleje. Czasami swędzenie skóry głowy jest po prostu cechą wrodzoną. Jednak również genetyka może odgrywać rolę w tym schorzeniu. Na przykład Twoje DNA może decydować o kolorze oczu, rozmiarze butów i produkcji oleju w skórze głowy. Na szczęście możesz zadbać o zdrowie swoich włosów i skóry głowy, kontrolując, co nakładasz na włosy.

Zapalne stany skóry mogą być oznaką łupieżu. Łojotokowe zapalenie skóry to choroba skóry, która może powodować swędzenie, łuszczenie się, a nawet krwawienie skóry głowy. Przyczyna łupieżu nie jest znana, ale objawy są podobne. Jeśli szukasz rozwiązania, oto kilka rzeczy, których możesz spróbować. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziała, spróbuj zastosować naturalne środki na swędzącą skórę głowy.

Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć naturalnego sposobu leczenia łupieżu, powinieneś skonsultować się z dermatologiem z certyfikatem. Pomoże on ustalić, który produkt jest przyczyną swędzenia. Następnie może opracować dla Ciebie plan leczenia. W międzyczasie może on zalecić stosowanie leków na receptę. Istnieje wiele dostępnych środków na swędzenie skóry głowy spowodowane łupieżem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Skąd pochodzi przeszczep włosów podczas przeszczepu włosów?
Czytaj Dalej

Czy przeszczep włosów jest bezpieczny?

Przeszczep włosów wykonywany przez wykwalifikowanego chirurga w zarejestrowanej klinice jest stosunkowo bezpieczny dla większości osób. Oczywiście organizm każdego…