Jakie są skutki częstego farbowania włosów?

Jakie są skutki częstego farbowania włosów?

Substancje fitochemiczne zawarte w farbach do włosów są powiązane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów mogą również powodować wysypki skórne i reakcje alergiczne. Substancje te mogą również osłabiać trzon włosa, a nawet powodować raka. Na szczęście istnieją bezpieczniejsze alternatywy dla farb do włosów. Oto kilka opcji dla kobiet, które chcą farbować włosy. Ale co z tymi, które nie chcą używać farb tak często?

Fitochemikalia zawarte w farbach do włosów zwiększają ryzyko zachorowania na raka

Przeciwutleniające i przeciwnowotworowe właściwości fitochemikaliów zostały udowodnione w wielu badaniach. W jednym z badań kurkumina i triclocarban znacząco zmniejszyły właściwości rakotwórcze triclocarbanu, powszechnie stosowanego środka chemicznego w detergentach domowych. Wyniki badań wykazały również, że kurkumina i triklocarban znacząco zmniejszyły proliferację komórek i uszkodzenia DNA, czyli dwie ważne cechy charakterystyczne czynników rakotwórczych.

Naukowcy znaleźli również związek między niektórymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną a ryzykiem zachorowania na raka. Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną to czynniki chemiczne, które zakłócają szlaki hormonalne organizmu, w tym hormony. Co ciekawe, farby do włosów zawierają substancje chemiczne, które mogą być wchłaniane przez skórę, a nawet wdychane. Niektóre z tych substancji chemicznych znaleziono w tkance piersi. Aby to sprawdzić, White i współpracownicy planują kontynuować badania nad związkiem między niektórymi rodzajami farb do włosów a ryzykiem zachorowania na raka.

Naukowcy sprawdzili również związek między osobistym stosowaniem trwałych farb do włosów a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Wyniki wykazały, że kobiety o naturalnie ciemnych włosach były bardziej narażone na niektóre rodzaje raka piersi i jajników. Co ciekawe, wyniki były podobne wśród mężczyzn i kobiet pochodzenia europejskiego, ale w badaniu nie wzięto pod uwagę kobiet afroamerykańskich. Związki fitochemiczne zawarte w farbach do włosów są kojarzone z rakiem od lat 50-tych XX wieku.

W badaniu przeprowadzonym w 2000 roku stwierdzono, że czarne kobiety są bardziej narażone na raka piersi niż ich białe odpowiedniczki. Zauważono, że czarnoskóre kobiety rzadziej stosowały farby do włosów i używały ciemnych kolorów niż ich białe koleżanki. W drugim badaniu, przeprowadzonym w 2003 roku, wzięło udział więcej osób niż w poprzednim i okazało się, że u Afroamerykanek ryzyko zachorowania na raka piersi było wyższe niż u białych kobiet. Mimo że wyniki badań nie są jednoznaczne, to jednak sugerują, że farby do włosów mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka nawet u jednej czwartej kobiet.

Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów mogą powodować wysypki skórne

Jednym z najczęstszych sprawców wysypek skórnych po użyciu farby do włosów jest substancja chemiczna p-fenylenodiamina (PPDA). Składnik ten jest często ukryty na liście składników i powoduje łagodną reakcję, ale może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Na szczęście reakcję można leczyć bez uciekania się do interwencji medycznej. W lokalnej klinice dermatologicznej możesz otrzymać próbkę farby do włosów lub wypróbować kilka produktów bez żadnych substancji chemicznych, które mogłyby być drażniące.

PPD jest często spotykanym składnikiem farb do włosów, ale występuje tylko u jednego do dwóch procent użytkowników. Inną substancją chemiczną często występującą w farbach do włosów jest para-toluenodiamina (PTD). Zarówno PPD, jak i PTD są alergenami, choć ta druga jest lepiej tolerowana przez wiele osób. Wiele dostępnych na rynku farb do włosów zawiera obie substancje chemiczne. Należy sprawdzić etykietę farby do włosów, której używasz, aby upewnić się, że nie zawiera żadnego z nich.

PPD, składnik większości farb do włosów, może powodować reakcję alergiczną u ludzi. Może powodować zaczerwienienie, łuszczenie się, swędzenie, a nawet obrzęk powiek. W ostateczności może powodować poważne choroby skóry, takie jak kontaktowe zapalenie skóry, które jest reakcją alergiczną zagrażającą życiu. Farby do włosów mogą także powodować wysypki u osób, które w przeszłości chorowały na zapalenie skóry lub łuszczycę.

Na szczęście dostępne są już nowe produkty do farbowania włosów, które nie zawierają szeregu substancji chemicznych mogących podrażniać lub drażnić skórę. Jednym z takich składników jest parafenylenodiamina (PPD). Jest to substancja chemiczna występująca w większości farb do włosów i tatuaży z henny, która może być poważnym alergenem. PPD może powodować wysypki skórne u niektórych osób, ale z czasem zanikają one po całkowitym utlenieniu.

Mogą powodować reakcje alergiczne

Jeśli często używasz farby do włosów, prawdopodobnie doświadczyłeś reakcji alergicznych. Niektóre reakcje mogą być łagodne, ale jeśli reakcja staje się poważna, należy zwrócić się o pomoc lekarską. Anafilaksja, wymawiana jako ana-fill-ahs, jest poważną reakcją na farbę do włosów. Objawy mogą zacząć się kilka dni po ostatnim farbowaniu, a z czasem mogą się nasilać. Przed użyciem farby do włosów należy skontaktować się z lekarzem i wyjaśnić objawy, aby mieć pewność, że zostaniesz objęty opieką lekarską.

Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów mogą podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne. Parafenylenodiamina (PPD) jest najczęstszym składnikiem odpowiedzialnym za reakcje alergiczne. Występuje ona w farbach do włosów i tatuażach z henny. Umożliwia ona barwnikowi osadzanie się w łodydze włosa i przenikanie do osłonki włosa. Osoby uczulone na PPD powinny unikać częstego farbowania włosów, ponieważ może ono powodować reakcje alergiczne.

Innym popularnym składnikiem farb do włosów jest parafenylenodiamina (PPD). Substancja ta jest również stosowana w tymczasowych tuszach do tatuaży i tuszach do drukarek. Opakowanie farby do włosów zawiera zwykle utleniacz, który częściowo utlenia PPD, co może powodować reakcję alergiczną. Inne farby mogą również zawierać para-toluenodiaminę, która jest powszechnym alergenem. Alergia na PPD może prowadzić do ciężkiego zapalenia skóry.

W leczeniu alergii na farbę do włosów można stosować olejek z drzewa herbacianego i miętę pieprzową. Te dwie rośliny mają właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe. Nałożenie ich na miejsca dotknięte alergią może zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Ponadto olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny w leczeniu kontaktowego zapalenia skóry i może łagodzić swędzące wysypki spowodowane farbowaniem włosów. Te naturalne środki nie wystarczą jednak, by całkowicie zapobiec alergii na farbę do włosów.

Naturalne produkty do koloryzacji włosów nie wiążą się z takim samym ryzykiem. Naturalna henna jest doskonałą alternatywą dla farby do włosów. Jednak syntetyczna henna zawiera PPD. Zamiast niej wybierz hennę organiczną. Jest ona również bezpieczniejsza niż henna przetworzona chemicznie. Aby zapobiec lub zmniejszyć stan zapalny wywołany farbowaniem włosów, można również stosować miejscowo kremy kortykosteroidowe. Osoby z ciężkimi reakcjami powinny skonsultować się z dermatologiem, aby uniknąć farbowania włosów na bazie chemicznej.

Mogą powodować raka

Ostatnie doniesienia American Cancer Society sugerują, że stosowanie farby do włosów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, jednak badania te były ograniczone. Co ciekawe, u osób stosujących farbę do włosów nie stwierdzono znaczącego wzrostu ryzyka zachorowania na raka. Jednak w badaniach pracowników i użytkowników farb do włosów stwierdzono niewielki wzrost ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego. Chociaż dowody te mogą wydawać się sprzeczne, badania wykazały, że osoby często farbujące włosy mogą być bardziej narażone na ryzyko raka pęcherza moczowego.

Badania nad związkiem między częstym stosowaniem farby do włosów a rakiem piersi zostały przeprowadzone przez Institute of Medicine. Jednak badania te nie były wystarczająco rozstrzygające, aby udowodnić związek przyczynowy między częstym stosowaniem farby do włosów a rakiem piersi. Co więcej, wyniki badań są niespójne i nie można na ich podstawie rekomendować żadnej konkretnej marki czy metody farbowania włosów. Autorzy badań ostrzegają czytelników, aby byli świadomi potencjalnego ryzyka związanego z niektórymi produktami i kolorami.

Wśród wyników badania Sister Study kobiety, które regularnie stosowały trwałe farby do włosów były o 9 procent bardziej narażone na rozwój raka piersi niż te, które ich nie stosowały. Stosowanie trwałej farby było związane z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi u kobiet pochodzenia afrykańskiego. Nie dotyczyło to białych kobiet, które często stosowały prostownice do włosów i półtrwałe farby do włosów. Wśród kobiet wszystkich ras kobiety rasy czarnej miały nieznacznie wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z kobietami rasy białej.

Najbardziej powszechne rodzaje farb do włosów to farby trwałe i półtrwałe. Najlepiej unikać farb trwałych, ponieważ powodują one zmiany chemiczne w trzonie włosa. Trwałe farby do włosów nazywane są także farbami węglowymi. Farby te zawierają więcej barwników i są powiązane z genotoksycznością. Ponieważ ryzyko wystąpienia raka jest wciąż nieznane, ważne jest, aby wybierać farby bezpieczne dla zdrowia. Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu, najlepiej unikać farb, jeśli w Twojej rodzinie nie występowały przypadki raka.

Ryzyko zachorowania na raka związane z częstym stosowaniem farby do włosów przypisuje się kilku czynnikom, w tym wiekowi. Jednak te dwa czynniki nie były istotne statystycznie w całej badanej populacji. Ryzyko zachorowania na raka podstawnokomórkowego było związane z większą łączną ekspozycją na trwałe farby do włosów. Ponadto kobiety często stosujące farbę do włosów były bardziej narażone na rozwój niektórych rodzajów raka niż kobiety o naturalnie ciemnych włosach. W związku z tym osoby często stosujące farby do włosów powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie bezpieczeństwa stosowania trwałych farb do włosów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak może się nie udać przeszczep włosów?
Czytaj Dalej

Jak może się nie udać przeszczep włosów?

Przeszczep włosów uważa się za nieudany, jeśli znaczna część przeszczepionych włosów nie zdoła się ułożyć i prawidłowo odrosnąć…
Zabieg drenażu limfatycznego na nogach
Czytaj Dalej

Jak wykonać drenaż limfatyczny w domu

Istnieje kilka sposobów na wykonanie masażu drenażu limfatycznego w zaciszu własnego domu. Najpopularniejsze z nich obejmują masaż, ruch…